ГрадътКултураНовини

Обявяват носителите на Награда „Пловдив“ за принос в културния живот

Тържествената церемония за връчване на Награди „Пловдив“ ще се състои на 23 май 2023 г., вторник, от 19.00 часа в Драматичен театър – Пловдив.

ВХОД СВОБОДЕН С ПРЕДВАРИТЕЛНО ВЗЕТИ ПОКАНИ ОТ КАСАТА НА ТЕАТЪРА.

Домакините са подготвили много изненади в спектакъла, който се пази в тайна, за да е още по-голямо вълнението от преживяването. Разбира се, гостите ще бъдат посрещнати с червен килим, ще има стена за фотографиране за спомен, много незабравими емоции и приятни срещи. Събитието се осъществява в партньорство с Община Пловдив, БНТ2.

Престижната Награда „Пловдив“ е най-високото отличие, което се връчва на заслужили деятели на пловдивската култура. Началото е поставено през далечната 1969 година. Оттогава до днес, всяка година в навечерието на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Кметът на Пловдив връчва престижното отличие Награда „Пловдив“ на творци, творчески колективи, културни, образователни и други институции за конкретно произведение, събитие или факт с реален принос за развитие на културния живот на Пловдив, реализирани през предходната година.

Награди „Пловдив“ се присъждат по една в следните 12 категории: Художествена литература и хуманитаристика; Художествен превод; Журналистика в сферата на културата; Архитектура и естетизация на градската среда; Музика; Танцово изкуство; Театър; Изобразително изкуство; Аудио-визуални изкуства и фотография; Опазване на културното наследство и съхраняване на паметта; Произведение на изкуството, предназначено за деца; Съвременни мултижанрови изкуства.

Победителите получават статуетка, диплом и парична премия. Във времето разделите, в които се връчва наградата, са променяни като брой и формулировка. Променян е и паричният еквивалент. Неизменна остава статуетката, изобразяваща трон с размери 30 x 20 x 20 см, изработена от бронз, чийто автор е големият български скулптор и пловдивчанин Димчо Павлов (1944-1996).

Според Статута на Награда Пловдив“ в чл. 17, Специалната награда „Пловдив“ за цялостен принос се определя от Кмета на града.

Постъпилите предложения тази година във всички раздели бяха общо 81. След първото заседание на специализираните комисии, кандидатурите бяха сведени до 3 номинации във всеки раздел.

Вижте кои са те!

На своето последно заседание бяха определени тазгодишните носители. Те ще бъдат обявени по време на церемонията утре вечер!

ВХОД СВОБОДЕН С ПРЕДВАРИТЕЛНО ВЗЕТИ ПОКАНИ ОТ КАСАТА НА ТЕАТЪРА.

Организаторите молят публиката да заеме своите места в 18.30 часа, тъй като церемонията ще се предава директно по БНТ2 и вратите на театъра ще бъдат затворени в 19.00 часа с началото на спектакъла.

НОМИНАЦИИ ЗА НАГРАДА ПЛОВДИВ

Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“

  • Димитър Гачев – „Създател на глобуси“, стихосбирка
  • Крум Филипов – „Писма до сина ми“, стихосбирка
  • Ина Иванова – „Нещата, за които мълчим“, стихосбирка

Раздел „Художествен превод“

  • Здравка Петрова – Художествен превод от руски език на книгата „Всички са свободни“ от Михаил Зигар
  • Васил Самоковлиев – Художествен превод от чешки език на книгата „Vita Nuova“ от Бохумил Храбал
  • Стефан Русинов – Художествен превод от китайски език на книгата „Безсмъртната смърт“ от Лиу Цъсин

Раздел „Журналистика в сферата на културата“

  • Владислав Севов – За стойностното и последователно популяризиране в национален ефир постиженията на културата и изкуствата, създавани в Пловдив чрез: „Арт стрийм“, „Линия Култура“, както и системното представяне на културния живот на Пловдив в предаването „Култура Бг“ с водещ Димитър Стоянович . За авторството на документалните филми, посветени на 75 годишнината на ДКТ Пловдив ( „70+5 сезона“) и 70 годишнината на ПУ “Паисий Хилендарски“ („Смислоносци“)
  • Мария Луцова-Димитрова – Множество публикации в сайта „Пловдив тайм“ през 2022 г., представящи многообразието на културния живот и богатия Културен календар на града, творческите и културни индустрии, културния туризъм и публикации, свързани с опазване културното наследство
  • Иван Коджабашев – Пловдивски фотоалманах „1000 уловени мига от живота в града под тепетата“

Раздел „Архитектура и естетизация на градската среда“

  • Арх.Петко Костадинов, арх. Росица Митева, арх. Ангел Чуруков, арх. Иван Костадинов, (АРКО СТУДИО ООД) – Реставрация и реновиране на Градска художествена галерия – Пловдив, ул. „Съборна“ 14А
  • Архитектурно-Дизайнерско Студио ЕООД – Експониране на археология, реставрация и реновиране на сграда на ул. „Отец Паисий“ №13, Хотел „Вила Флавия“

Раздел „Музика“

  • Яна Делирадева – Концерт с музика на Габриел Форе „Реквием и песни“
  • Ивайло Михайлов и проф. д-р Людмил Петков – Благотворителен концерт „Всеки може да бъде щастлив“ – за щастлив и пълноценен живот на децата със синдром на Даун
  • „БЛУ ЕМ“ ЕООД – Мирослава Кацарова – Концерт на Йълдъз Ибрахимова в рамките на Plovdiv Jazz Fest 2022 г.

Раздел „Танцово изкуство“

  • Фолклорен ансамбъл „Тракия“ – Концерт-спектакъл „Танците на българина“
  • Балетната трупа на Държавна опера – Пловдив – Премиерните спектакли „Ана Каренина“ на хореографа Лео Муич и „Жени в ре минор“ /“Дългата коледна вечеря“ на хореографа Раду Поклитару
  • Николай Серафимов – Хореографията на танцово-театралния спектакъл “ Дали е любов“

Раздел „Театър“

  • Ивомир Игнатов – Кени – учредител на Фондация „Ред Ноус“ и Театър „Хенд“ – За представлението „Една голяма, седем малки“ – абсурдна комедия за изкуството, войната и други тревожни отклонения с режисьор Иво Игнатов – Кени
  • Драматичен театър – Пловдив „Солунските съзаклятници“ Раздел „Изобразително изкуство“
  • Георги Щърбев – Юбилейна живописна изложба „Недовършени сезони“
  • Борис Стоилов – Изложба илюстрации „Борис Стоилов на 60 години, 30 посветени на илюстрацията“

Раздел „Аудио визуални изкуства и фотография“

  • Елена Панайотова и Атанас Кънев – Фотоизложба „Далеч от Африка“

Раздел „Опазване на културното наследство и съхраняване на паметта“

  • Красимир Линков – Задание и инвестиционен контрол при проектиране и извършване на цялостна реставрация на сградата на Постоянната експозиция на Градска художествена галерия на ул.“Съборна“№14А в Стария град. Подновяване на постоянната музейна експозиция
  • РНБ „Иван Вазов“ – „Изкуство и обществено пространство: Проекти за монументално-декоративна живопис на пловдивски художници от колекциите на Пловдивската народна библиотека“
  • „Комихрис“ ООД – Реставрация и консервация на сградата на ул. „Отец Паисий“ №13, Хотел „Вила Флавия“

Раздел „Произведение на изкуството, предназначено за деца“

  • НУМТИ “Добрин Петков” – Голям детски концерт „Небесни звуци за кавал и струнни” с участието на оркестъра на НУМТИ “Добрин Петков”. Диригент – Константин Добройков, солист – Теодосий Спасов, кавал
  • Държавен куклен театър – Пловдив – „Невидимият Тонино“

Раздел „Съвременни мултижанрови изкуства“:

  • Евелина Кьосовска – Костолова и Веселин Бойдев – художествени ръководители на Творческа лаборатория „Съвременните технологии и кукления театър” Експериментална творческа лаборатория „Съвременните технологии и кукления театър – Граница”
  • Фондация „Про Либрис“ – Интерактивна изложба „Книгата – от камъка до пиксела“
  • Фондация „Едно за култура и изкуства“ – Спектакъла „Дракони“ в рамките на фестивала One Dance Week 2022

СПЕЦИАЛНАТА НАГРАДА „ПЛОВДИВ“ за изключителни постижения и цялостен принос се определя от Кмета на Община Пловдив.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина